توزیع دسته چک های جدید در بانک ها

به گزارش مجله کامپیوتر، سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اعلام توزیع دسته چک های جدید در بانک ها، گفت: امکان ثبت چک با هر کارت بانکی فراهم شد و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرکننده چک و کارت وجود داشته باشد.

توزیع دسته چک های جدید در بانک ها

به گزارش خبرگزاری مجله کامپیوتر ، سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه از 5 فروردین 1400 ماده 21 مکرر قانون صدور چک اجرایی و از آن تاریخ هم دسته چک های جدید با رنگ بنفش و عبارت تاکیدی کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است در شبکه بانکی توزیع شده است.

آمنه نادعلیزاده در گفت و گو با ایبِنا توضیح داد: در ابتدای مطرح شدن قانون جدید چک محدودیتی وجود داشت مبنی بر اینکه زمان ثبت چک، کارت بانکی باید متعلق به همان بانکی باشد که چک آن صادر می گردد و باید تطابق لازم را دارا می بود. در حال حاضر برای رفاه حال مردم و تسهیل خدمت دهی، مشتریان می توانند با هر کارت بانکی، چک خود را ثبت نمایند و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرنماینده چک و بانک صادرنماینده کارت وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: توزیع چک های جدید همچنان ادامه دارد و به مرور نیز به حجم اطلاعاتی که در سامانه صیاد تجمیع می گردد، اضافه خواهد شد. البته نرخ تغییرات کُند است چرا که با نوعی همزیستی روبرو هستیم و چک های قبلی کماکان دارای اعتبار هستند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با تاکید براینکه شبکه بانکی کشور آمادگی لازم در این خصوص را دارد، اظهار کرد: بانک ها درگاه هایی شامل اینترنت بانک یا همراه بانک خودشان را به سامانه صیاد مجهز کردند و به مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی خدمت رسانی می نمایند. علاوه بر درگاه های بانکی، اپلیکیشن های پرداخت نیز فعال شده اند که در حال حاضر 4 اپلیکیشن عظیم شبکه بانکی فعال هستند. مشتریان می تواند برای اطلاع از این 4 اپلیکیشن به سایت شرکت شاپرک مراجعه نمایند.

نادعلیزاده گفت: چک های قدیمی می تواند به روال سابق خود پذیرش و پردازش گردد و هیچ خللی هم در فرآیند پردازش چک های قدیمی رخ نداده است، اما بانک مرکزی به زودی چک های قدیمی را در فرجه زمانی مناسب جمع آوری خواهند کرد که البته هنوز این زمان مشخص و اعلام نشده است؛ بنابراین مردم نباید نگران دسته چک های قدیمی خود باشند.

وی با بیان اینکه چک های جدید نباید در وجه حامل صادر شوند و در واقع سامانه صیاد اجازه صدور در وجه حامل را نخواهد داد، اضافه کرد: مردم دقت نمایند که چک های بنفش حتما باید در سامانه صیاد ثبت شده باشند و اگر اینگونه نبود از دریافت چک خودداری نمایند چرا که در صورت عدم ثبت چک در سامانه صیاد، بانک وجه چک را پرداخت نمی کند و ممکن است گیرنده چک متضرر گردد.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "توزیع دسته چک های جدید در بانک ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع دسته چک های جدید در بانک ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید