جنین آزمایشگاهی دام فراوری شد

به گزارش مجله کامپیوتر، با کوشش محققان داخلی؛ به منظور فراوری نتایج برتر از دام ها و فریز کردن آن ها برای استفاده در شرایط موردنیاز و به جا، جنین آزمایشگاهی دام فراوری شد.

جنین آزمایشگاهی دام فراوری شد

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی مجله کامپیوتر، اهمیت مصرف شیر و فراورده های لبنی در تغذیه بشر باعث از همان بدو تولد تا سنین نوجوانی، جوانی، میان سالی و پیری از اهمیت زیادی برخوردار است، تا جایی که بشر همیشه در کوشش بوده است، تا بر میزان فراوری و تنوع این دست محصولات اضافه گردد. اما موضوع مهم و اساسی قبل از فراوری فرآورده های لبنیاتی، سلامت دام ها است. بر همین اساس متخصصان و خوش خدمتان به سلامت جامعه بر آن شدند تا ابتدا با تضمین سلامت دام و طیور تمرکز خود را بر روی فراوریات شیر خوراکی بگذارند.

یک شرکت دانش بنیان، در سطح وسیعی اقدام به فراوری جنین آزمایشگاهی دام نموده است.

جمشید جلیل نجات حلاجیان مدیرعامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به رویکرد اصلی اقدام اجرا شده بیان نمود: استفاده از این فناوری به منظور بهبود فرآیند فراوریمثل دام ها بود تا بتوانند در شرایط تنش گرمایی و همچنین کنترل انتقال عوامل برخی از بیماری ها فراوریمثل دام را بیشتر کند.

جلیل نژاد گفت: ارتقا کمیت و کیفیت، از مهم ترین برنامه های پروژه فراوری جنین های آزمایشگاهی بود.

وی استفاده مکرر از یک حیوان ماده برتر ژنتیکی را یک مزیت خواند و گفت: با فراوری جنین آزمایشگاهی امکان سریع تست نتایج یک حیوان ماده و فاصله بین نسل ها کاهش میابد.

این فعال حوزه فناوری ادامه داد: افزایش نرخ انتخاب برای صفات کمی و بهبود روند اصلاح نژاد ازجمله مزیت های فراوری جنین آزمایشگاهی است، که می تواند در قدم نخست دام و طیور سالم و در مرحله بعد افزایش فراوریات مواد لبنیاتی را به دنبال داشته باشد.

جلیل نژاد با اشاره به صادرات جنین آزمایشگاهی گفت: صادرات جنین فراوریشده به کشور آذربایجان اجرا شده است. همچنین این شرکت توانسته است در سال 93 طرح توسعه فراوری شیر را روزانه از 120 به 170 تن برساند و این از دستاوردهای این شرکت است.

این فعال حوزه فناوری با اشاره به تأسیس آزمایشگاه جنین شناسی این شرکت دانش بنیان در سال 93 گفت: انجام تست ژنومیک گاوهای گله فکا به منظور مشخص گاوهای برتر ازنظر ژنتیکی به عنوان دام دهنده، و فریز جنین های مشخص شده و معمولی و استفاده آسان از آن ها در شرایط مزرعه و همچنین فراوری جنین های تازه به منظور انتقال مستقیم به دام گیرنده از دام های برتر ژنتیکی ازجمله فعالیت های صورت گرفته در این آزمایشگاه دانست.

منبع: خبرگزاری فارس

به "جنین آزمایشگاهی دام فراوری شد" امتیاز دهید

1 کاربر به "جنین آزمایشگاهی دام فراوری شد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنین آزمایشگاهی دام فراوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید