درمان دندان درد بچه ها با روش های خانگی

به گزارش مجله کامپیوتر، پوشش محافظ بیرونی دندان به دلیل پوسیدگی دندان از بین می رود و رفته رفته به مرکز دندان و محل قرارگیری اعصاب دندان نفوذ می نماید و درد هنگامی که چیزهای سرد یا گرم یا شیرین با دندان تماس پیدا می نماید آغاز می گردد.

درمان دندان درد بچه ها با روش های خانگی

توصیه هایی در خصوص دندان درد بچه ها

دندان درد بچه ها همان قدر که برای خود کودک دردناک است سبب نگرانی والدین می گردد به طوری که با بروز دردی که کودک تحمل می نماید به سراغ علت پوسیدگی و راه تسکین دندان درد کودک می فرایند.در این بخش با علت اصلی خراب شدن و پوسیدگی دندان کودک و راههای درمان و تسکین دندان درد کودک بیشتر آشنا می شوید.

رویش دندان ها اتفاق دردناکی نیست، ولی باعث خارش شده و ممکن است حس ناخوشایندی برای کودک ایجاد کند که موجب ناراحتی اش گردد. برای آرام تر کردن این بی قراری و ناراحتی بچه ها باید با نظر پزشک از داروهایی که برای این منظور تهیه شده، بهره ببرید. علاوه بر این، اجسام ژله مانند سفت مثل اسباب بازی های تمیز ژله ای نیز می تواند به کاهش علائم آزاردهنده ناشی از رویش دندان ها یاری کند.

رویش اولین دندان ها معمولا در سنین چهار تا شش ماهگی اتفاق می افتددر این زمان معمولا سطوح ایمنی که از مادر به شیرخوار رسیده کاهش می یابد و کودک کم کم خودش باید عناصر ایمنی را بسازد. بنابراین کاهش عناصر ایمنی منتقل شده از مادر به کودک می تواند علتی برای تب یا بروز عفونت باشد که این فقط یک همراهی با دندان درآوردن است و رویش دندان به تنهایی باعث چنین اتفاقی نمی گردد. بعلاوه در بچه های که مشکل یا بیماری خاصی ندارند، معمولا در محل رویش دندان ها خونریزی اتفاق نمی افتد.

به والدین توصیه می کنیم زمانی که کودک دچار مسئله ای مانند تب یا اسهال شدید می گردد، حتما به پزشک مراجعه کنند و این مسائل را به حساب دندان درآوردن نگذارند.

اینکه بچه شما موقع دندان درآوردن،اذیت گردد کاملا طبیعی است. اما راه هایی که شما برای کاهش دندان درد او استفاده می کنید، ممکن است بچه شما را بیمار کند. با به کار بردن شیوه های درست از راه های امن تر که مانع بیمار شدن بچه شما می شوند، برای کاهش درد دندان در بچه ها بهره ببرید.

درمان خانگی دندان درد کودک

وقتی اشک بچه سرازیر و ناله های او آغاز می شوند، یک مادر همه کار برای آرام کردن درد دندان بچه اش انجام می دهد. اما طبق گزارش سازمان غذا و داروی ایالات متحده، مادران هنگام در درد دندان بچه ها نباید راهی داروخانه شوند. این سازمان به والدین هشدار داده که ژل های های بی حس کننده دهان و مایعات ضررهای زیادی دارند. این سازمان اخیرا به والدین آمریکایی هشدار داده بود که از ژل های بی حس کننده دهان حاوی محصولات بنزوکائین استفاده نکنند ولی هشدارهای نو نسخه های تجویز شده پزشکان نظیر لیدوکائین ویسکوز را هم به لیست داورهایی که نباید بچه های زیر 2 سال -مگر زیرنظر پزشک متخصص- استفاده کنند، اضافه نموده اند.

بچه هایی که به آنها لیدوکائین ویسکوز زیادی داده شده، ممکن است علایم مصرف بیش از حد و این نشانه ها در آنها بروز کند:

* گیج شدن

* وحشت

* خیلی زود به خواب رفتن

* تکان خوردن

* مسائل بینایی

* تب و لرز

* مسائل قلبی

* تشنج

* آسیب های جدی مغزی

علت دندان درد بچه ها

پوشش محافظ بیرونی دندان به علت پوسیدگی دندان از بین می رود و رفته رفته به مرکز دندان و محل قرارگیری اعصاب دندان نفوذ می نماید و درد هنگامی که چیزهای سرد یا گرم یا شیرین با دندان تماس پیدا می نماید آغاز می گردد.

تخریب یا فساد دندان و بیماری لثه بر اثر فراوری پلاک (Plague) که لایه نازکی از بزاق و به جامانده های غذاست و باکتری در آن رشد می نماید ،صورت می گیرد. باکتریها در حضور مواد قندی رشد می کنند به همین خاطر وجود قندها در مواد غذایی کودک مضر هستند.

پیدا کردن محل دقیق درد

والدین باید از کودک درباره دندانی که درد می نماید یا محل ایجاد درد در دهان سوال کنند . بعلاوه والدین باید درباره زمان آغاز درد و دائم یا موقتی بودن آن از کودک اطلاعاتی دریافت کنند. دندان دردی که باعث گردد کودک در طول شب بیدار بماند یا درد دندانی که بیش از یک روز ادامه داشته باشد، باید مورد آنالیز دندانپزشک اطفال قرار گیرد.

آنالیز علائم ایجاد آسیب دیدگی

ممکن است ضربه به دهان سبب آسیب به دندان ها و لثه های کودک گردد. به همین علت والدین باید از کودک خود درباره وارد شدن ضربه به دهان سوال کنند و با نگاه کردن به داخل دهان کودک از عدم ایجاد شکستگی، ترک خوردگی یا سایر موارد آسیب دیدگی دندان مطمئن شوند و سپس به متخصص دندانپزشکی بچه ها مراجعه کنند.

آنالیز علائم ابتلا به بیماری های دندان و لثه

والدین باید از نزدیک به دندان نگاه کنند و لکه های قهوه ای یا پوسیدگی ها را در دهان کودک خود تشخیص دهند و التهاب لثه یا زخم در داخل دهان کودک خود را آنالیز کنند. اگرعلائم تعیین در این باره مشاهده نشد ، احتمالاً دندان پوسیده کودک عفونت نموده است.

اهمیت دندان شیری

بعضی از والدین گمان می کنند چون دندان شیری موقتی است احتیاج به مراقبت از آن ها نیست به همین علت در حفظ و رعایت بهداشت سهل انگای می کنند.اما باید بدانید دندان های شیری سلامت دندان های دائمی را تأمین می کنند بنابراین پس از رویش اولین دندان، کودک خود را برای معاینه و جلوگیری از بروز مسائل دهانی به دندانپزشکی اطفال ببرید.

چند عارضه دیگر وجود دارد که می توانند بدون تأثیر گذاشتن بر مغز دندان باعث دردی مانند دندان درد شوند. این عارضه ها عبارتند از:

* آبسه دندان

* زخم های لثه

* ورم یا درد لثه در اطراف دندانی که در حال جوانه زدن است. مانند هنگام جوانه زدن دندان عقل

* سینوزیت. که گاهی اوقات باعث درد در اطراف فک بالا می گردد.

* آسیب دیدگی مفصلی که فک را به جمجمه متصل می نماید (مفصل تمپورومندیبولار)

پستانک در یخ

برای بچه های که پستانک می خورند می توانید پستانک آنها را در فریزر منجمد کنید تا هنگام مک زدن آن، سرمای موجود باعث بی حس شدن لثه ها و کم شدن درد آنها گردد.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

بچه ها باید بعد از هر بار غذا خوردن نخ دندان بکشند و حداقل دو بار در روز و قبل از خواب دندانهای خود را مسواک بزنند و اگر خودشان نتوانند این کار را انجام دهند ، والدین باید این کار را برایشان انجام دهند تا تمیزی و سلامت دندان های کودک حفظ گردد.

استفاده از محصولات حاوی فلوراید

برای پیشگیری از پوسیدگی مینای دندان باید چنانچه در بخش بهداشت دهان و دندان در نمناک گفتیم خمیردندان ها و دهان شویه های حاوی فلوراید بهره ببرید . والدین برای بچه ها خود باید از مکمل های خوراکی حاوی فلوراید استفاده کنند.

مراجعه منظم با دندان پزشک

* برای حفاظت از دندان ها و پیشگیری از مسائل دندان حداقل دو بار در سال باید به دندانپزشک مراجعه نمود و در صورت لزوم به جرم گیری دندان ها پرداخت.

کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین

* کاهش مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های شیرین می تواند نقش مهم و موثر در پیشگیری از پوسیدگی دندان و دندان درد داشته باشد.

استفاده از محافظ دهان در هنگام انجام فعالیت های ورزشی

* به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب به دندان های کودک آنها باید در هنگام انجام فعالیت های ورزشی از محافظ دهان استفاده کنند.

درمان دندان درد بچه ها

والدین می توانند برای کاهش دندان درد کودک خود کارهای زیر را انجام دهند:

مسواک و نخ دندان

دو طرف دندان های خراب را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید تا به جای مانده غذا از دندان خارج گردد. در صورتی که کودک بزرگ شده باشد خودش باید به دندان خود مسواک بزند و نخ دندان بکشد و فقط والدین باید به کار آنها نظارت کنند.

شست و شو با آب نمک

برای کاهش درد و ورم اطراف دندان کودک باید آب نمک را در دهانش بچرخاند و بعد از 30 ثانیه آن را بیرون بریزد. برای درست کردن آب نمک حدود نصف قاشق چای خوری نمک را درون یک فنجان آب گرم بریزید و هم بزنید تا حل گردد. در صورت ادامه داشتن درد هر چند ساعت یک بار از محلول آب و نمک بهره ببرید.

کیسه یخ

درون حوله ای یخ یا سبزیجات یخ زده را بپیچید و حدود 15 تا 20 دقیقه کیسه را روی محل درد نگه دارید تا درد کاهش یابد . توجه داشته باشید که یخ را مستقیما روی پوست یا دندان خراب نگذارید.

استفاده از داروهای بدون احتیاج به نسخه

استفاده از داروهای بدون احتیاج به نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن به طور موقت درد را کم کند. اما برای کاهش درد دندان ، از آسپرین استفاده نکنید. بنزوکائین (بی حسی موضعی) را نیز می توان مستقیما روی دندان خراب استفاده کرد.

روغن سیر

روی دندان خراب کودک خود چند قطره روغن سیربریزید زیرا روغن سیر حاوی ترکیبات ضد باکتریایی است و سبب بی حس شدن دندان کودک و کاهش درد آن می گردد . در ابتدا کودک کمی احساس سوزش می نماید اما بعد از مدت زمان کوتاهی احساس راحتی خواهد نمود.

سرکه سیب

با تکه کوچکی پارچه یا پنبه مقداری روی دندان خراب قرار دهید تا درد کاهش یابد.

چای نعنا

چای نعناع که طعم خوبی دارد و بچه ها راحت آن را استفاده می کنند سبب بی حسی دندان خراب کودک و کاهش دندان درد می گردد. برای درست کردن چای نعناع ،1 قاشق چایخوری برگ نعنای خشک را داخل 1 فنجان آب در حال جوشیدن بریزید و بگذارید 20 دقیقه در همان حالت بماند. سپس آن را از صافی رد کنید و با آن دهان کودک خود را بشویید.

سیب زمینی

یک عدد سیب زمینی را پوست گرفته ، تکه تکه کنید و رویدندان خراب بگذارید تا درد آن کاهش یابد. برای کاهش دندان درد کودک می توانید یک پوره با سیب زمینی و کمی نمک درست کنید و پوره را در محل درد بگذارید.

عصاره وانیل

با وانیل یک توپ کوچولو درست کنید و روی محل درد قرار دهید و یا مقداری عصاره وانیل به یک تکه پارچه نخی بزنید و آن را روی دندان خراب بگذارید .

خمیردندان مخصوص

اگر لثه کودکتان حساس است می توانید از خمیردندان مخصوص دندان های حساس که باعث کاهش درد می گردد، بهره ببرید.

کمپرس گرم

برای آرام کردن درد دندان یک بطری آبگرم را که درون پارچه یا حوله ای پیچیده اید روی گونه های کودک بگذارید.

چه موقع باید به دندانپزشک مراجعه کرد؟

متأسفانه درمان های موقتی تنها درد را برای مدت کوتاهی تسکین می دهند، که به همین علت مراجعه به پزشک لازم است. اگر دندان بچه ها دچار شکستگی یا لب پریدگی شده باشد، نصب یک روکش دندان یا پر کردن دندان ضروری خواهد بود، خصوصاً اگر دندان مورد نظر یک دندان دائمی باشد. متخصصان دندانپزشکی بچه ها ما می توانند این کار را برایتان انجام دهند. بعلاوه، گاهی اوقات یک دندان در حال جوانه زدن به یک دندان بالغ فشار وارد می نماید، که در این حالت ممکن است احتیاج باشد یکی از دندان ها کشیده گردد. البته، در بعضی موارد می توان مشکل را با نصب بریس برطرف کرد.

اقدامات دندانپزشک برای برطرف درد دندان کودک

* دندانپزشک، وسعت و مقدار آسیب دیدگی را تعیین می نماید.

* در صورت احتیاجدندان به یک تراش و پرکردن ساده ، آن را ترمیم می نماید.

* اگر دندان آبسه نموده باشد چرک را خارج می سازد.

* اگر امکان خوب شدن دندان نباشد آن را می کشد و برای این کار بر حسب سن کودک شما از بیهوشی عمومی استفاده می نماید.

توصیه به والدین برای جلوگیری از خراب شدن دندان کودک

  1. برای جلوگیری از فساد دندان کودک مقداری فلوراید به آب آشامیدنی بیافزایید و یا از قرصهای فلوراید یا قطره های حاوی آن برای کودکتان بهره ببرید.
  2. برای مسواک زدن کودک از خمیرهای فلوراید داربهره ببرید.
  3. به کودک، شیرینی و قند ، کیک و بیسکویت ندهید و بعلاوه اجازه ندهید آنها از نوشیدنیهای قندی استفاده کنند.
  4. دندانهای کودکتان را یکبار در روز مسواک بزنید و تا سنین 6 تا 7 سالگی بر مسواک زدن او نظارت کنید.
  5. هر شش ماه یکبار کودک چهار ساله خود را نزد دندانپزشک ببرید و او را از همان کودکی با دندانپزشک آشنا کنید.
  6. بعد از خوردن شیرینی جات، به کودک توصیه کنید آب فراوان بنوشد تا دندانهایش از شیرینی پاک گردد.
  7. دندانهای دائمی عقب کودک را وقتی به سن 7 تا 8 سالگی رسید از نظر وجود شکاف آنالیز کنید.
  8. اگر دندان دائمی بچه ها دچار شکستگی یا لب پریدگی شده باشد، نصب یک روکش دندان یا پر کردن دندان ضروری خواهد بود.

هشدارها

اگر کودک همراه با دندان درد تب ، ورم نزدیک دندان خراب، درد بسیار شدید یا وارد شدن ضربه شدید به دهان داشت به سراغ مراقبت های پزشکی بروید.

اگر دندان درد بیش از 24 ساعت طول کشید یا باز هم تکرار شد، حتما با دندان پزشک کودک تان مشورت کنید. درمان های موقتی تنها برای مدت زمان کوتاهی درد را تسکین می دهد به همین علت لازم است برای درمان دندان درد شدید بچه ها و جلوگیری از آسیب شدید به دندان به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

اگر از داروی مسکن موضعی برای دندان کودکتان استفاده نموده اید، از دادن غذا به کودک تا زمانی که بی حسی ناشی از دارو برطرف نشده ، خودداری کنید زیرا بی حس بودن زبان یا دهان باعث می گردد که او هنگام جویدن غذا زبان یا لب خود را گاز بگیرد.

منبع: سایت نمناک

سایت دکتر قریشی

سایت بیتوته

منبع: راسخون

به "درمان دندان درد بچه ها با روش های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان دندان درد بچه ها با روش های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید