رشد بورس به صورت متعادل و منطقی ادامه دار خواهد بود

به گزارش مجله کامپیوتر، یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران نباید در انتظار رشد شاخص بورس همچون چند ماه نخست سال باشند، بلکه رشد بورس به صورت متعادل و منطقی ادامه دار خواهد بود.

رشد بورس به صورت متعادل و منطقی ادامه دار خواهد بود

به گزارش خبرگزاری مجله کامپیوتر ، جلال روحی امروز (دوشنبه) به تغییر جهت شاخص بورس از اواخر آبان ماه و بازگشت آن به مدار صعودی اشاره نمود و اضافه کرد: با توجه به مطرح شدن سوال از وزیر اقتصاد، تشکیل جلسه در کمیسیون اقتصادی مجلس و پاسخگویی وزیر به سوالات عنوان شده طبیعی است که مسوولان وزارتخانه تمهیداتی را برای ایجاد ثبات در معاملات بورس بیندیشند.

وی ادامه داد: معاملات بازار از اواخر آبان ماه به سمت سهام عظیم و متوسط پیش رفت که این موضوع نشان دهنده ایجاد تعادل در بازار، خروج معاملات از صف فروش و تمایل سرمایه گذاران نسبت به خرید سهام در بورس بوده است.

روحی به افزایش ارزش معاملات و حجم معاملات در چند روز گذشته اشاره نمود و گفت: تا چند روز گذشته شاخص بورس در کانال یک میلیون و 300 هزار واحد در نوسان بود که این موضوع نشان دهنده ورود نقدینگی های موجود در بازار به سمت سهامی است که بعد از اصلاح های اجرا شده در کف قیمتی قرار دریافتد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار به لحاظ تکنیکالی فرایند معقول و متعادلی را در پیش گرفته است، اعلام کرد: در شرایط کنونی معاملات بورس، شاهد اقبال سهامداران به سمت سهام فولادی و پتروشیمی و استراحت بعضی گروه ها بوده ایم.

وی با اشاره به اینکه با توجه به آرامش سیاسی حاکم بر کشور خطری معاملات بازار را تهدید نمی کند، گفت: تا چند وقت گذشته بازار به شدت تحت تاثیر انتخابات آمریکا قرار گرفته بود و سهام بازار به دو دسته ریالی محور و دلاری محور تقسیم شد، اما با معین شدن نتیجه انتخابات آمریکا، جنگ های لفظی و مواردی که در بازار تاثیرگذار بود، بازار از فضای التهابی خارج شد.

روحی، ورود نقدینگی های جدید به بورس را دومین عامل تاثیرگذار در فرایند صعودی شاخص بورس عنوان کرد و اضافه کرد: با توجه به اینکه اکنون قیمت سهام در بازار در سطوح مناسبی برای خرید قرار گرفته است، بنابراین سهامداران در قیمت فعلی به دنبال خرید سهام هستند تا ارزش سهام خود را افزایش دهند.

این کارشناس بازار سرمایه ، عدم وجود موانع در پیش نویس لایحه بودجه سال 1400 برای بازار سرمایه را موجب بازگشت رونق به معاملات بورس دانست و گفت: در بودجه سال های گذشته ابهاماتی مانند نرخ خوراک پالایشی وجود داشت که منجر به تحت تاثیر قرار دریافت معاملات بازار سرمایه شد، در حالی که اکنون هیچ گونه ابهامی در بودجه سال 1400 وجود ندارد.

وی اعلام کرد: تعطیلی دو هفته ای فعالیت های اقتصادی در بخش های مختلف باعث شد تا فعالان اقتصادی منابع اقتصادی خود را وارد بورس و اقدام به خرید سهام نمایند که این امر منجر به افزایش ارزش معاملات در بازار شد.

روحی گفت: وجود بازارگردان ها در بازار که برای سهام تعریف شده است به عنوان نقطه ای مثبت تلقی می گردد که سهامداران می توانند با اطمینان خاطر بیشتری اقدام به خرید سهام در بورس نمایند.

این کارشناس بازار سرمایه اعلام کرد: بازارهای موازی با بازار سرمایه در شرایط فعلی مورد اقبال سهامداران نیستند و نقدینگی چندانی وارد این بازارها نمی گردد که این امر باعث رکود بازارهای رقیب، ورود نقدینگی و رشد بازار سهام شده است.

وی با بیان اینکه معاملات بورس اکنون در حال خروج از معاملات لیدر محوری است، اضافه کرد: تا چند وقت گذشته بازار فقط در بعضی سهام ها تمرکز داشت اما اکنون نگاه بازار با توجه به گستردگی که پیدا نموده فقط به گروه پالایشی، خودرویی و بانکی نیست و معاملات بازار به صورت تحلیلی و تکنیکالی در حرکت است.

روحی با اشاره به تفکیک راه سهام از یکدیگر گفت: سهامی که به کف قیمتی رسیده اند با اقبال بیشتری نسبت به سهامی که به سقف قیمتی دست پیدا نموده اند روبرو خواهند شد که این موضوع باعث می گردد تا بازار فرایند متعادلی را در پیش بگیرد.

وی با بیان اینکه بازار اکنون تحت کنترل قرار گرفته و به صورت منطقی در حال معامله است، گفت: ریسکی که می توان اکنون برای بازار متصور شد ریسک های درون سازمانی و برون سازمانی است که از لحاظ درون سازمان مسئله ای را برای بازار متصور نیستیم.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "رشد بورس به صورت متعادل و منطقی ادامه دار خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رشد بورس به صورت متعادل و منطقی ادامه دار خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید