سفر به شهر کلوت های ایران؛ شهداد

به گزارش مجله کامپیوتر، در جایی کیلومترها دورتر از مرکز، کویری تماشایی وجود دارد که مثلش در جهان کم است. کویری که کلوت های تماشایی ای را در دلش جا داده و اسمش، کویر شهداد است.

سفر به شهر کلوت های ایران؛ شهداد

کویر شهداد کجاست؟

از تهران تا کرمان حدود 10 ساعت و نیم فاصله است. اگر بخواهیم یک سره تا کلوت های شهداد برانیم، 12 ساعت با ماشین راه در پیش داریم. جهت ما از قم، کاشان، یزد، رفسنجان و کرمان می گذرد. می توانیم با هواپیما یا قطار به کرمان برویم و از آنجا راهی مقصد شویم.

از کرمان که راه بیافتیم، جاده قدیم کرمان به بم را باید درپیش بگیریم. 20 کیلومتر باید برانیم تا به جاده سیرچ برسیم. جاده سیرچ کوهستانی و یک بانده است. 35 کیلومتر جلوتر به روستای سیرچ رسیده ایم. از سیرچ تا شهداد 40 کیلومتر است.

همین راه را که ادامه بدهیم به دوراهی شهداد و گلباف می رسیم. سمت راست به چشمه آبگرم و گلباف می رسد و سمت چپ به شهداد. برخلاف روستای سیرچ که خنک و کوهستانی ست، اینجا هوا رو به گرمی می رود.

از شهر شهداد تا اول کمپ کویری حدود 27 کیلومتر راه است و در این جهت از روستاهای دولت آباد، امیرآباد، زیارتگاه و شفیع آباد می گذریم. در کیلومتر 20 جاده شهداد به نهبندان، سه راهی ای می بینیم که سمت راست آن به کمپ کویری می رسد. اما اگر بخواهیم به شهر کلوت ها برویم، جهت مستقیم را باید ادامه بدهیم. از شهداد تا کلوت ها 45 کیلومتر در راه هستیم.

در سفر به کرمان کجا را ببینیم؟

چرا باید اینجا را ببینیم؟

درفش شهداد که در شهر باستانی شهداد کشف شده، قدیمی ترین پرچم دنیاست و از جنس فلز ساخته شده. در حوالی این شهر قدیمی، کویری بی کران قرار گرفته که سکوت و زمین پوشیده از ماسه اش جذابیت زیادی دارد.

کویر شهداد کرمان، بخش غربی کویر لوت است. این کویر حدود 24 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و یکی از زیباترین جلوه های طبیعی، یعنی کلوت ها را در خودش جا داده. اینجا به عنوان یکی از گرم ترین جاهای کره زمین ثبت شده و دمایش در سایه به 67 درجه هم رسیده. به همین خاطر این روزهای زمستانی برترین زمان برای سفر به کویر به شمار میرود.

در کمپ کویری شهداد، تفریح های هیجان انگیزی پیش روی ماست، مثل شترسواری. نشستن روی شتر، درحالی که با پاهای بلندش روی ماسه های گرم و نرم راه می رود، از تجربه های ناب است. راهنما همراه ماست و نگران گم شدن در کویر هم نیستیم.

اما نمی گردد تا کویر شهداد رفت و شهر کلوت ها را ندید. اینجا یکی از عجیب ترین و منحصر به فردترین کویرهای دنیاست. شهر کلوت ها، 11 هزار کیلومتر مربع است و 20 هزار سال عمر دارد.

کلوت ها مثل دالان هایی هستند که به موازات هم قرار گرفته اند. دلیل شکل گیری شان هم فرسایش و باد و باران است. بلندی کلوت ها در برخی جاها به 200 متر هم می رسد. از سمتی که باد وزیده، شیب زیادی دارند، اما طرف دیگرشان صاف تر است. وقتی به مجموعه کلوت ها نگاه کنیم، از زیبایی غریب شان حیرت زده می شویم.

جاذبه های نزدیک

آب انبار شهداد: آب انبار حاج محمد تقی که به آب انبار شهداد هم مشهور است، در دوره قاجار ساخته شده و در آن دوران نقش یخچال را برای مردم شهر داشته. به این ترتیب که زمستان ها آبگیری می شده و تابستان از آن استفاده می کردند. این آب انبار در لیست آثار ملی ثبت شده. اینجا را نزدیک میدان امام حسین و در بخش جنوبی شهر پیدا می کنیم.

قلعه شفیع آباد: این قلعه در روستای شفیع آباد و در جهت رسیدن به کویر شهداد قرار گرفته. اینجا از دوره قاجار به یادگار مانده و ثبت ملی هم شده. کاروانسرای شفیع آباد پر است از تزیینات آجری و کنار دروازه آن دو برج ساخته شده. در چهار گوشه این قلعه هم چهار برج دیگر دیده می گردد و دورتادورش اتاق.

باغ شاهزاده ماهان: باغ شاهزاده، وسیع ترین باغ ایرانی ست که در لیست باغ های ایرانی یونسکو هم قرار گرفته. بعد از تماشا کویر و طبیعت ساکت و گرمش، می توانیم به این باغ باصفا در شهر ماهان سر بزنیم که حس وحال کاملا متفاوتی دارد. گذشته از جذابیت معماری بنای باغ، فواره های پلکانی آن حیرت زده مان می نماید.

آرامگاه شاه نعمت الله ولی: یکی دیگر از جاهای تماشای شهر ماهان، آرامگاه شاه نعمت الله ولی، شاعر و عارف کرمانی ست. این آرامگاه معماری بسیار جذابی دارد که تماشاش خالی از لطف نیست. اینجا 3 حیاط روباز می بینیم و می توانیم از چله خانه، بقعه و صحن های مختلف اش تماشا کنیم.

کجا اقامت کنیم؟

در کمپ کویری شهداد آلاچیق هایی درنظر گرفته شده که دیوار و سقف چوبی دارند. اما اگر هتل را ترجیح بدهیم، دو گزینه داریم.

از ماهان تا شهر شهداد، بیشتر از یک ساعت فاصله است، پس می توانیم به هتل های ماهان هم فکر کنیم. قیمت رزرو این هتل ها از 116 هزار تومان آغاز شده، به 245 هزار تومان می رسد. برای اقامت در کرمان دست مان بازتر است و می توانیم بین هتل های 2 تا 5 ستاره کرمان، یکی را انتخاب کنیم. قیمت هتل های کرمان از 75 هزار تا 460 هزار تومان است.

منبع: اسنپ تریپ

به "سفر به شهر کلوت های ایران؛ شهداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به شهر کلوت های ایران؛ شهداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید