معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی

به گزارش مجله کامپیوتر، آشنایی با فرودگاه بین المللی آلماتی | Almaty International Airport

امروز می خواهیم تا شما را با فرودگاه بین المللی آلماتی (Almaty International Airport) در شهر آلماتی در کشور قزاقستان آشنا نماییم. این فرودگاه بین المللی به عنوان بزرگ ترین فرودگاه کشور قزاقستان در حال فعالیت است و سالانه مسافران زیادی را در خود پذیرا است. این فرودگاه در بیرون از شهر آلماتی قرار گرفته است و با آن در فاصله ای 35 کیلومتری قرار گرفه است. اگر قصد مسافرت به قزاقستان و شهر آلماتی را دارید و بلیط شما برای این فرودگاه صادر شده است، در ادامه با ما در خبرنگاران همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر کلیه مشخصات و اطلاعات و همچنین راه های دسترسی به این فرودگاه را مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم.

معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی

تاریخچه فرودگاه بین المللی آلمالتی

فرودگاه بین المللی آلماتی همانطور که گفتیم، به عنوان بزرگ ترین فرودگاه کشور قزاقستان در حال فعالیت است و در فاصله 15 کیلومتری شهر آلماتی قرار گرفته است. سالانه مسافران زیادی با اهداف تفریحی کاری به شهر آلماتی و این فرودگاه سفر می کنند. در واقع، فرودگاه بین المللی آلماتی پذیرای بیش از نیمی از مسافرانی است که به کشور قزاقستان سفر می کنند.

فرودگاه بین المللی آلماتی در سال 1935 میلادی در فاصله 15 کیلومتری از شهر قدیم آلماتی ساخته شد. این فرودگاه بین المللی در ابتدا برای مقاصد باربری و کشتیرانی ساخته شد ولی بعدها تغییر کاربری داد. این فرودگاه در سال 1975 میلادی به کاربری حمل و نقل هوایی تغییر کاربری داد و در تاریخ 26 دسامبر 1975 شروع به کار کرد و اولین پروازش هم بین آلماتی و مکزیکو سیتی انجام شد. این فروگاه تا سال 1990 میلادی بخشی از مراکز تحت نظارت وزارت حمل و نقل و دارایی قزاقستان بود و در سال 1991 این فرودگاه به نا فرودگاه آلما اتا تغییر نام داد. البته دو سال بعد یعنی در یسال 1993 میلادی این فرودگاه به عنوان واحدی مجزا و فرودگاهی معرفی شد. این فرودگاه در سال 1994 به فرودگاه بین المللی JSC International Airport تغییر نام داد.

این فرودگاه در سال 1998 مجددا بازسازی شد و تبیدل به فرودگاه بین المللی آلماتی شد. البته این فرودگاه در سال 1999 در بخش آشپزخانه فرودگاه دچار حریق و سوختگی شد که البته خوشبختانه صدمات جدی نداشت ولی بخش های ساختمانی محدودی از ترمینال را دچار سوختگی نمود. در سال 2004 میلادی بود که کار ساخت ترمینال تازه به پایان رسید و ترمینال تازه افتتاح شد.

در تاریخ 30 سپتامبر 2008، یک باند دیگر به مجموعه فرودگاهی آلماتی اضافه شد و اولین پرواز آن از فرودگاه بین المللی هیترو لندن انجام شد. این باند تازه به عنوان بلندترین و طولانی ترین باند پرواز قاره آسیا شناخته می شود. از دیگر خصوصیات این باند پروازی این است که انواع هواپیماها را از جمله پهن پیکر و بالاتر از آن را با هر وزنی که باشند می تواند پدیرش نماید.

به علت وجود برخی مسائل فنی که در این فرودگاه وجود داشت، کنسرسیوم یاتا از مسئولین فرودگاه بین المللی آلماتی خواستند تا از قوانین ایکائو تبعیت نماید و اختلالات موجود را از بین ببرد. یک ترمینال تازه با گنجایش 2500 مسافر در این فرودگاه ساخته شد که در واقع یک مجتمع زیربنایی پیشرفته است که دارای امکاناتی همچون: هتل ماریوت، سالن کنفرانس، مرکز همایش های کسب و کار، مرکز خرید و سینما است.

ساخت ترمینال تازه در این فرودگاه بسیار کمک کرد تا ترافیک در این فرودگاه به شدت کاهش پیدا کند و این برای این فرودگاه پیشرفت بسیار بزرگی بود. از آن جایی که آلماتی مرکز قبلی قزاقستان است و در حال حاضر بزرگ ترین شهر و مرکز تجاری و اقتصادی این کشور محسوب است، فرودگاه بین المللی آلماتی، اهمیت ویژه ای دارد. شرکت های هواپیمایی مشهور و بین المللی مثل ایرفلوت، ایرآستانا، فلای دبی، لوفت هانزا و ترکیش ایرلاینز پروازهای منظمی را در این فرودگاه انجام می دهند.

فرودگاه آلماتی حدود 25 کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد و می توان با استفاده از اتومبیل در مدت زمان 30 دقیقه به آلماتی برسید. فرودگاه بین الملیل آلماتی یک ترمینال مسافربری برای پروازهای داخلی و خارجی دارد. این فرودگاه در سال 2017 حدود 5 میلیون مسافر را از این فرودگاه جا به جا کرده است. فرودگاه آلماتی دسترسی خوبی به مرکز شهر دارد.

اطلاعات فرودگاه بین المللی آلماتی

نام فرودگاه بین المللی آلماتی: Almaty International Airport

کد یاتا: ALA

کد ایکائو: UAAA

نوع فرودگاه: عمومی

ارتفاع از سطح دریا: 681 متر

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی آلماتی: www.alaport.com

راه های دسترسی به فرودگاه بین المللی آلماتی

برای این که راه های دسترسی به فرودگاه آلماتی را بدانید، اولین نکته این است که باید بدانید که به محض این که وارد سالن پرواز می شوید رانندگان تاکسی های شخصی و تاکسی های فرودگاه از شما می خواهند که سوار تاکسی آن ها شوید. این تاکسی ها هم امن هستند و می توانید سوار آن ها شوید ولی پیشنهاد ما این است که از تاکسی های فرودگاه استفاده نمایید تا با خیال راحت به مرکز شهر و مقصد خود بروید.

لازم است بدانید که ایستگاه تاکسی ها بیرون از ساختمان ترمینال قرار دارند و به محض این که از سالن ترمینال خارج شوید ردیف تاکسی های فرودگاه را می بینید. این تاکسی ها از طریق شرکت Eko-taxi مدیریت می شوند و کاملا معین هستند. ارزان ترین گزینه حمل و نقل در فرودگاه بین المللی آلماتی استفاده از اتوبوس است. در فرودگاه آلماتی اتوبوس های مختلفی وجود دارند که مسافران را به مرکز شهر آلماتی می رسانند.

در این شهر ایستگاه های اتوبوس بسکمک وجود دارد که البته هر کدام از این ها می توانند مقصد شما باشند. علاوه بر این اتوبوس ها، اتوبوس شماره 3 نیز یکی دیگر از گزینه های حمل و نقل در فرودگاه بین المللی آلماتی است و به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته کار می کند. این اتوبوس ها هر 30 دقیقه یک بار مسافران را از فرودگاه به سمت مرکز شهر و بالعکس جا به جا می کنند و یکی از گزینه های خوب برای دسترسی به شهر هستند.

منبع: الی گشت

به "معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی فرودگاه بین المللی آلماتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید