ملخ صحرایی هفت شهرستان سیستان و بلوچستان را درگیر کرد

به گزارش مجله کامپیوتر، زاهدان - خبرنگاران - رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 36 هزار و 680 هکتار از مراتع شهرستان های کنارک، فنوج، چابهار، قصرقند، نیکشهر، دلگان و ایرانشهر تا کنون علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.

ملخ صحرایی هفت شهرستان سیستان و بلوچستان را درگیر کرد

غلام حیدر زورقی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار مجله کامپیوتر اظهار کرد: با توجه به آخرین گزارش ارسالی از سازمان خواروبار کشاورزی جهانی (فائو) مبنی بر هجوم دسته های ملخ از آن سوی مرز و استان های دیگر به سیستان و بلوچستان مبارزه با این آفت از 13 اسفند سال گذشته در استان شروع شد.

وی اضافه نمود: 12 هزار و 360 هکتار از سطح سمپاشی شده مراتع در جنوب سیستان و بلوچستان علیه ملخ پوره و 24 هزار و 320 هکتار علیه ملخ بالدار اجرا شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اعلام کرد: بیشترین سطح مبارزه با ملخ صحرایی در این استان با 12 هزار و 810 هکتار به شهرستان کنارک اختصاص دارد.

وی اضافه نمود: بر اساس اعلام سازمان خواروبار کشاورزی (فائو) حمله ملخ به سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد.

زورقی ادامه داد: لازم است کشاورزان در صورت مشاهده این آفت مراتب را به نزدیک ترین مرکز جهاد کشاورزی و یا مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اطلاع دهند.

به گزارش مجله کامپیوتر، ملخ های صحرایی تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه روز می تواند تا 150 کیلومتر پرواز کند.

ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت کند.

این نوع از ملخ ها در جهت عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف جنگل ها، باغ های میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.

هر کیلومتر مربع از دسته پروازی متراکم می تواند شامل 50 میلیون ملخ باشد که روزانه قادرند 100 تن از پوشش گیاهی را از بین ببرند.

دسته پروازی بسیار بزرگ می تواند یک هزار کیلومتر مربع را پوشش دهد و قادر است روزانه 100 هزار تن پوشش گیاهی را به مصرف برساند.

همچنین ملخ صحرایی می تواند 6 تا 20 ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد 12 تا 120 کیلومتر برساعت پرواز کند.

7316**3213 **6081

منبع: ایرنا

به "ملخ صحرایی هفت شهرستان سیستان و بلوچستان را درگیر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملخ صحرایی هفت شهرستان سیستان و بلوچستان را درگیر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید