هشدار گروسی درباره عدم توافق ایران و طرف های برجامی

به گزارش مجله کامپیوتر، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در مصاحبه با ان اچ کی ژاپن گفت: اگر ایران و کشورهای غربی از جمله آمریکا درباره برنامه هسته ای جمهوری اسلامی به توافق نرسند، جامعه جهانی با شرایط کاملاً جدیدی روبرو می گردد.

هشدار گروسی درباره عدم توافق ایران و طرف های برجامی

وی همچنین مدعی شد که لغو اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران خسارتی مهم برای جامعه بین المللی است.

گروسی در پاسخ به سوالی درباره کاهش دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید نمود که آژانس از همان ابتدا این موضوع را بسیار جدی گرفت و همین موضوع سبب پیگیری او برای انجام سفر به تهران شد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی توسط ایران را یک خسارت خیلی مهم برای جامعه بین المللی توصیف کرد.

گروسی درباره تفاهم موقت سه ماهه و دوجانبه این نهاد بین المللی با ایران هم توضیحاتی داد و بیان کرد، آژانس بین المللی انرژی اتمی یک ساز و کار برای ادامه جمع آوری اطلاعات به وسیله دوربین ها و دیگر تجهیزات نظارتی ایجاد کرد.

به گفته او، اگر ایران و دیگر طرف های این کشور در مورد توافق برجام طی سه ماه آینده به یک توافق سیاسی دست یابند در آن صورت آژانس بین المللی انرژی اتمی قادر به دسترسی به اطلاعات جمع آوری شده طی این سه ماه خواهد بود.

گروسی ادامه داد، به غیر از ساز و کار (توافق موقت دوجانبه با ایران) هیچ جایگزین دیگری برای جمع آوری اطلاعات در ایران وجود ندارد چرا که ایران اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را لغو کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فرصت سه ماهه برای حصول طرف های برجام به یک توافق گفت، برای همه بازیگران از قبیل ایران (برای ادامه رایزنی ها) مقداری فضا وجود دارد.

وی البته هشدار داد که در صورت عدم حصول به یک توافق سیاسی بین ایران و دیگر طرف های برجام، نه تنها آژانس بین المللی انرژی اتمی بلکه جامعه بین المللی با یک شرایط کاملاً جدید روبرو خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "هشدار گروسی درباره عدم توافق ایران و طرف های برجامی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار گروسی درباره عدم توافق ایران و طرف های برجامی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید