وزیر دفاع آلمان استعفا می دهد

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر دفاع آلمان که نامزد مقام ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا شده است، اعلام کرد، بدون ارتباط به این که تصدی این مسئولیت را برعهده گیرد یا خیر، از پست وزارت دفاع آلمان استعفا می دهد.

وزیر دفاع آلمان استعفا می دهد

به گزارش مجله کامپیوتر، اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان و از اعضای ارشد حزب دموکرات مسیحی این کشور با انتشار توییتی گفت که از مقام خود کناره گیری خواهد کرد.

او در توییت خود نوشته است که استعفای او روز چهارشنبه به طور رسمی اعلام خواهد شد.

تصمیم استعفا از مقام وزارت دفاع آلمان از سوی فون درلاین بدون ارتباط با جلسه امروز (سه شنبه) مجلس اروپا در استراسبورگ برای انتخاب رئیس کمیسیون این اتحادیه است.

فون درلاین در توییت خود نوشته است: می خواهم اعتماد مجلس اروپا را کسب کنم.

در این توییت همچنین آمده است: صرف نظر از این که به نتیجه برسم یا نه، روز چهارشنبه از مقام خود در وزارت دفاع استعفا خواهم داد تا توان خود را به طور کامل در خدمت اتحادیه اروپا قرار دهم. من از سال ها همکاری با ارتش آلمان متشکرم.

فون درلاین از سال 2005 در کابینه آنگلا مرکل حضور دارد. او در ابتدا مقام وزارت خانواده و سپس وزارت کار آلمان را برعهده داشت. از سال 2013 میلادی فون درلاین به عنوان اولین وزیر دفاع زن آلمان مسئولیت این وزارت خانه را برعهده گرفت.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از استعفای فون درلاین از وزارت دفاع این کشور استقبال کرد. او گفت که این تصمیم نشان می دهد که این سیاستمدار برجسته وارد مرحله جدیدی از زندگی خود می شود و با تمام توان در جلسه مجلس اتحادیه اروپا برای تصدی مقام ریاست کمیسیون این اتحادیه و متقاعد کردن کنندگان مجلس شرکت خواهد کرد.

مرکل گفت: من از این بابت خوشحالم و او را نیز بدین گونه می شناسم. صدراعظم آلمان اضافه کرد که پس از رأی گیری روز سه شنبه در مجلس اروپا نتیجه تعیین می شود و جایگزینی برای مقام فون درلاین در وزارت دفاع نیز به زودی معرفی خواهد شد.

به گزارش دویچه وله، کمتر از دو هفته پیش پس از ساعت ها بحث و گفت وگو، سران اتحادیه اروپا توافق کردند که فون درلاین، سیاستمدار حزب دموکرات مسیحی آلمان و عضو کابینه فعلی آنگلا مرکل را به عنوان جانشین ژان کلود یونکر، رئیس کنونی کمیسیون اتحادیه اروپا معرفی کنند.

تصمیم در این باره امروز توسط کنندگان مجلس اتحادیه اروپا در جلسه ویژه انتخاب ریاست کمیسیون اتخاذ خواهد شد.

سران کشورهای اروپایی پس از سه روز مذاکره و بروز اختلاف نظرهای بسیار بر سر نامزدی فون درلاین برای تصدی مقام ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا به توافق رسیدند. پیش از آن گفت وگوها درباره هیچ یک از دو کاندید اصلی پیشنهادی محافظه کاران و سوسیالیست ها برای به دست آوردن این مقام به نتیجه نرسیده بود.

این تصمیم غیرمنتظره با واکنش احزاب مختلف اروپایی رو به رو شد. طبق مقررات اتحادیه اروپا نامزد پیشنهادی سران اتحادیه اروپا به مجلس این اتحادیه باید از حزبی باشد که دارای اکثریت آرا در مجلس اروپاست.

اکثریت کنندگان این مجلس در انتخابات اواخر ماه مه سال جاری از آن احزاب محافظه کار شده است. فون درلاین اما کننده این احزاب در انتخابات مجلسی اروپا نبود و مانفرد وبر، دیگر عضو ارشد حزب دموکرات مسیحی آلمان، در کارزارهای انتخاباتی مجلس اروپا به عنوان کننده برگزیده محافظه کاران شرکت کرده بود. پس از توافق بر سر پیشنهاد فون درلاین، مانفرد وبر از نامزدی برای این پست صرف نظر کرد.

به همین جهت پیشنهاد غیرمنتظره نامزدی فون درلاین با واکنش بسیاری روبرو شد. کنندگان حزب سبزهای مجلس اعلام کرده اند که او را نخواهند پذیرفت. سوسیالیست ها و سوسیال دموکرات ها که کننده پیشنهادی خود، فرانس تیمرمن را برای تصدی این مقام معرفی کرده بودند، نیز فون درلاین را برنمی گزینند.

فون درلاین برای کسب ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا نیازمند حمایت اکثریت مطلق مجلس اروپاست. این بدان معناست که دست کم 376 کننده از مجموع 751 کننده در مجلس اروپا باید در جلسه مجلس این اتحادیه به او رأی موافق دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "وزیر دفاع آلمان استعفا می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر دفاع آلمان استعفا می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید