10 کار مفید روزانه برای افراد دیابتی

به گزارش مجله کامپیوتر، داشتن دیابت اصلا چیز خوشایندی نیست اما اگر حواس تان باشد این بیماری خیلی هم اذیت تان نخواهد کرد و می توانید زندگی عادی داشته باشید.

10 کار مفید روزانه برای افراد دیابتی

درست است اینکه بخواهید همواره حواس تان باشد که قند خون تان را کنترل کنید خسته نماینده است، اما فکر کردن زیاد به این موضوع و بالا بردن استرس تان اوضاع را بدتر می نماید. این را به یاد داشته باشید که کنترل دیابت در حفظ تعادل است. یک رژیم غذایی متعادل، ورزش مرتب، مصرف سر وقت داروها و حمایت اعضای خانواده و دوستان می تواند به شما یاری کند بیماری تان را کنترل کنید.

به علاوه کارهای کوچک دیگری هم هستند که به شما یاری می نمایند به این هدف نائل آیید. هر بار یک قدم بردارید و برنامه را مداوم اجرا کنید، این تمام چیزی است که باید انجام دهید.

این 10 کاری است که افراد دیابتی باید به طور روزانه انجام دهند:

1- قند خون تان را زیر نظر داشته باشید

اولین کاری که باید انجام دهید این است که قند خون تان را مرتبا چک کنید. این کار به شما اجازه می دهد تغییرات لازم را در رژیم غذایی یا هر چیز دیگری اعمال کنید و خطر بروز عوارض مرتبط با دیابت را کم می نماید. قند خون تان را به طور مرتب قبل و بعد از غذا چک کنید. اولین کاری که باید هر روز صبح انجام دهید همین چک کردن قند خون است تا ببینید قند خون قبل از غذا خوردن تان چقدر است. سپس 2 ساعت بعد از خوردن غذا دوباره قند خون تان را میزان گیری کنید. قند خون قبل از غذاتان باید کمتر از 95mg/dL باشد. در حالی که قند خون تان 2 ساعت بعد از خوردن اولین وعده غذایی روز باید کمتر از 120 mg/dL باشد.

این کار بسیار ساده است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک دستگاه میزان گیری قند خون خریداری کنید.

2- قدم بزنید

ورزش مرتب راهی سالم برای کنترل دیابت است. چرا که به پایین آمدن قند خون یاری می نماید. ورزش کردن حساسیت بدن به انسولین را بالا می برد که به این معنی است که سلول هاتان بهترمی توانند قند را از جریان خون جذب نمایند و از انرژی آن برای فعالیت بدن استفاده نمایند. ورزش کردن باعث می گردد که ماهیچه ها هم قند را جذب نمایند و از انرژی آن استفاده نمایند، حتی بدون انسولین. وقتی صحبت از ورزش می گردد قدم زدن یکی از برترین ها است. قدم زدن سریع و پیوسته ضربان قلب تان را بالا می برد و ورزشی هوازی محسوب می گردد که افراد دیابتی باید به صورت روزانه انجام دهند. متخصصان توصیه می نمایند افراد دیابتی روزانه 30 دقیقه و چنج روز در هفته قدم بزنند.

3- روغن کشی کنید!

حفظ سلامت دهان و دندان برای هر کس مهم است اما وقتی به افراد دیابتی می رسد، این مورد یک باید و ضرورت است. ابتلا به دیابت خطر ابتلا به مسائلی مانند مسائل لثه، مثلا هایپر پلازی لثه و چرک لثه را بالا می برد. بعلاوه موجب پوسیدگی دندان، کاندیدیاز، بوی بد دهان و خشکی دهان می گردد. برای داشتن دندان ها و لثه هایی سالم یک روش درمانی باستانی بسیار موثر است، روشی که به آن استخراج روغن می گویند:

 1. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص و طبیعی را درون دهان تان بگذارید.
 2. آن را به مدت 20 دقیقه درون دهان تان و بین دندان ها بگردانید.
 3. آن را به بیرون تف کنید و مانند همواره دندان هاتان را مسواک کنید.
 4. از این روش درمانی هر روز صبح قبل از غذا خوردن بهره ببرید.

احتیاط: با این روغن غرغره نکنید و آن را قورت ندهید.

4- روغن نارگیل را در رژیم غذایی هر روزتان بگنجانید

روغن نارگیل با افزایش ترشح انسولین موجب پایین آمدن قند خون می گردد. با اینکه استفاده از روغن نارگیل بسیار مفید است، باز هم باید این را به خاطر داشته باشید که به صورت متعادل آن را مصرف کنید وگرنه باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی خواهد شد.

 • 1 تا 2 قاشق روغن نارگیل طبیعی و خالص را در رژیم غذایی روزانه تان بگنجانید.

5- آب و لیموترش بنوشید

لیمو برای افراد دیابتی بسیار مفید است. این میوه دارویی سرشار از آنتی اکسیدان است و با رادیکال های آزادی که به سلول ها و اندام ها ضرر می رساند مبارزه می نماید. این رادیکال های آزاد به سلول ها آسیب وارد می نمایند و کنترل قند خون را برای بدن سخت می نمایند. بعلاوه لیمو حاوی فیبر است و به کاهش قند خون یاری می نماید و از ابتلا به بیماری های قلبی جلوگیری می نماید. به علاوه به کاهش کلسترول و در نتیجه لاغر شدن هم یاری می نماید.

 1. آب نصف یک لیمو را درون یک لیوان حاوی آب ولرم بریزید.
 2. بسته به دلخواه می توانید مقداری عسل طبیعی هم به آن اضافه کنید و به خوبی هم بزنید.
 3. این نوشیدنی را قبل از خوردن هر گونه غذایی در اول صبح روی معده خالی بنوشید.

6- چای دارچین بنوشید

ترکیبات زیادی در دارچین وجود دارند که سوخت و ساز گلوکز را افزایش می دهند. دارچین بعلاوه به بدن یاری می نماید به انسولین پاسخ دهد و در نتیجه موجب پایین آمدن قند خون می گردد. نوشیدن چای دارچین راه خوبی برای بهره مندی از فواید دارچین است.

 1. یک چوب دارچین با سایز میانه را برای 10 دقیقه درون یک فنجان آب داغ بخیسانید. حالا چای تان آماده نوشیدن است.
 2. از این چای خوشمزه روزانه حداقل یک بار بنوشید.

7- آب خیار چنبر تلخ بنوشید

برای کنترل دیابت نوشیدن روزانه یک لیوان آب خیار چنبر تلخ بسیار موثر است. این نوشیدنی به ترشح انسولین بیشتر از پانکراس یاری نموده و از ماندن انسولین در بدن جلوگیری می نماید؛ همین ویژگی این میوه را برای دیابت نوع یک و دو مناسب نموده است.

 • روزانه نصف تا یک لیوان آب خیار چنبر تلخ بنوشید.

8- داروهایی که برای تان تجویز شده را بخورید

تغییر در روش زندگی و رژیم غذایی می توانند یاری شایانی به درمان دیابت بنمایند اما نمی توان اهمیت استفاده از داروها را نادیده گرفت و خیال کرد می گردد با ورزش و رژیم غذایی، احتیاج به دارو را از بین برد. شما باید داروهایی که برای تان تجویز شده را روزانه و سر وقت بخورید. برای آنکه قند خون تان کنترل گردد باید انسولین مصرف کنید، حالا یا به صورت داروی خوراکی یا به صور تزریقی. هیچ وقت مصرف داروهاتان را نباید فراموش کنید، اگر دکتر برای تان ویتامین و مکمل هم نوشته، آنها را هم مصرف کنید.

9- هر روز پاهاتان را چک کنید

افراد دیابتی باید از پاهاشان مراقب ویژه ای نمایند. این افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به مسائل و بیماری های پا هستند. خیلی مهم است که هر روز پاهاتان را چک کنید تا ببینید زخم یا عفونتی روی آنها وجود دارد یا خیر. حتی یک زخم یا تاول کوچک هم، در صورتی که به آن رسیدیگی نکنید و عفونت پخش گردد و به طور مناسب مداوا نگردد، می تواند به مسئله ای بزرگ تبدیل گردد.

در انتها هر روز پاهاتان را به دقت و از نزدیک چک کنید. باید روی پا، کف، کناره ها، پاشنه و بین انگشتان تان را به خوبی آنالیز کنید.

 • اگر یک زخم حتی کوچک، قرمزی، بریدگی، تاول یا کبودی روی پاتان دیدید، سریعا دکترتان را در جریان بگذارید.

10- برای خودتان خوراکی به همراه داشته باشید

هر وقت به بیرون از خانه می روید با خودتان یک کیف حاوی یک بطری آب بزرگ و خوراکی هایی سالم به همراه داشته باشید. خطر افتادن قند خون در افرادی که دیابت دارند بیشتر است. اگر این مشکل برای تان پیش آمد به همراه داشتن غذاهایی با کربوهیدارت بالا بسیار مفید خواهد بود. خوراکی هایی مانند سیب، پرتغال و آجیل های بو داده هم قند خون تان را بالا می برند و هم سیرتان می نمایند.

آب خوردن هم بسیار مهم است نباید بدن تان را بی آب نگه دارید. بعلاوه وقتی بطری آب مخصوص خودتان را به همراه می برید احتمال اینکه از شدت تشنگی نوشیدنی قند دار بخورید هم کمتر است. می توانید در گوشی تان یادآوری بگذارید تا هر چند وقت یک بار نوشیدن آب را به شما یادآوری کند.

منبع: فوت و فن / top10homeremedies.com

به "10 کار مفید روزانه برای افراد دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 کار مفید روزانه برای افراد دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید