آتش سوزی عرصه های طبیعی یک تهدید دائمی در کشور است

به گزارش مجله کامپیوتر، بهار سال گذشته با آتش سوزی های گسترده ای در رویشگاه های زاگرس روبرو شدیم که علاوه بر آسیب های فراوانی که به پوشش گیاهی و حیات جانوری وارد کرد، جان چندتن از هموطنان مان را نیز گرفت اما آتش سوزی های گسترده تنها به منطقه زاگرس ختم نشد و در فصول مختلف در نقاط گوناگون کشور به وقوع پیوست. حال این پرسش مطرح می شود که آیا امسال نیز با خطر آتش سوزی روبرو خواهیم بود؟ یک عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور گفت: با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کشور، آتش سوزی یک تهدید دائمی برای مراتع و جنگل ها محسوب می شود.

آتش سوزی عرصه های طبیعی یک تهدید دائمی در کشور است

رضا سیاه منصور در گفت و گو با مجله کامپیوتر، ضمن اشاره به اینکه به لحاظ اقلیمی کشور ایران در یک منطقه خشک و کم بارش واقع شده است، گفت: به طور معمول هرسال با خطر وقوع آتش سوزی در عرصه های طبیعی کشور در فصول گرم سال روبرو هستیم.

وی ادامه داد: شاخصه های کمی، کیفی و الگوی پراکنش بارندگی از جمله میزان، شدت، مدت و نوع بارندگی ها دچار تغییر شده است و با وجود اینکه افزایش میزان بارش در فصل بهار موجب انبوه تر شدن پوشش گیاهی می شود و افزایش خطر وقوع آتش سوزی در فصل گرم و خشک سال را نیز به دنبال دارد اما عوامل دیگری نیز در کشور بر احتمال وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل ها اثر گذارند.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به اینکه روش مالکیت و بهره برداری مناسبی از مراتع وجود ندارد، اظهار کرد: مالکیت مراتع در کشور به صورت مشاع است بنابراین مدیریت صحیحی بر چرای دام وجود ندارد و فشار بی رویه چرای دام و افراط در بهره برداری از مراتع در بعضی مناطق باعث فرسایش و تلفات خاک و وارد آمدن آثار مخربی بر منابع طبیعی شده است.

وی ادامه داد: از طرفی دیگر الگوی کوچ عشایر نیز در کشور دستخوش تغییر شده و این مساله نیز در افزایش احتمال وقوع آتش سوزی موثر است. در گذشته عشایر یک تا یک و نیم ماه بین قشلاق و ییلاق در راه بودند و مراتع میان بند نیز توسط چرای دام هرس می شد، گرچه چرای زودرس برای گیاهان مناسب نیست اما صرفا از دیدگاه کاهش احتمال بروز آتش سوزی نقطه اتکای خوبی بود.

این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات لرستان توضیح داد: امروزه مراتع میان بند به چند دلیل از دسترس خارج شدند که یکی از آن ها مکانیزه شدن شکل کوچ عشایر و دیگری مسدود شدن بعضی راه های دسترسی درپی سیل سال 98 بود که تغییراتی در جهت کوچ عشایر ایجاد کرد. از این رو پوشش گیاهی مراتع در بعضی نقاط به صورت انبوه باقی می مانند و با فرارسیدن فصل تابستان خشک و مستعد آتش سوزی می شوند.

سیاه منصور ضمن بیان اینکه با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی کشور، آتش سوزی عرصه های طبیعی یک تهدید دائمی به حساب می آید، گفت: متاسفانه هنوز مدیریت مناسبی بر مناطقی که در گذشته دچار آتش سوزی شده اند نیز اعمال نمی شود و اقدامی هم در جهت کاشت گیاهان مقاوم در برابر آتش سوزی صورت نگرفته است.

مجری ملی طرح تحقیقاتی آتش سوزی در کشور با اشاره به اینکه مدیران می خواهند در زمینه مقابله و پیشگیری از آتش سوزی در عرصه های طبیعی کشور به یکباره و در کوتاه مدت به نتایج کاملی دست پیدا کنند و همین رویکرد پاشنه آشیل عدم پیروزیت مقابله با مقوله آتش سوزی در منابع طبیعی کشور است، اظهار کرد: این مساله نیاز به برنامه ها و اقدامات فرهنگی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدتی دارد تا با رعایت نکات علمی و فنی و به کارگیری نتایج مرتبط و سازگار تحقیقاتی بتوان ژبه ایجاد آتش بُر منطبق با اصول علمی، افزایش اطلاع رسانی و برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی برای بچه ها، نیروهای اطفای حریق، نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست و جوامع محلی با تاکید فراوان بر شوراهای روستایی، تقویت و بازنگری قوانین مرتبط، به روزرسانی آن ها و ایجاد پشتوانه قوی اجرایی برای این قوانین اقدام کرد و به پیروزیت هایی دست یافت.

وی در ادامه با تاکید بر نقش شوراها و دهکمک ها در کاهش موارد آتش سوزی گفت: ماده 68 و 69 با تبصره های مربوطه قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور، آن ها را موظف به حفاظت از عرصه های طبیعی می کند این در حالیست که در دو اصل و ماده قانونی حفاظت از منابع طبیعی، کمک اساسی در کنترل و پیشگیری آتش سوزی ها را از وظایف دهکمک ها قرار داده و این یک پتانسیل بسیار خوب است که برای فرمانداری ها و استانداری ها این شرایط را فراهم می کند تا به لحاظ مدیریتی و سیاسی بتوانند از این اعضا یعنی 135 هزار نفر دهیار، 405 هزار نفر عضو شورا که در مجموع به تقریبا 540 هزار نفر می رسند و به نوعی وابسته و تحت مدیریت وزارت کشور هستند در جهت حفظ منابع طبیعی و مدیریت آتش سوزی بهره برداری کنند اما متاسفانه این موضوع مغفول مانده و به لحاظ مدیریتی کمتر به این پتانسیل پرداخته شده است.

سیاه منصور ضمن انتقاد از عملکرد بعضی مسئولان در زمینه مدیریت آتش سوزی عرصه های طبیعی کشورگفت: متاسفانه صدا و سیما و بعضی مسئولان کشور نگاهی مقطعی به مساله آتش سوزی ها دارند و تنها بخشی از سال که آتش سوزی های گسترده ای رخ می دهد مدتی درباره آن صحبت و تصمیماتی اتخاذ می کنند در حالی که آتش سوزی یک تهدید دائمی برای مراتع و جنگل های کشور است.

وی ادعا کرد: پس از گذشت مدتی از آغاز آتش سوزی های گسترده متاسفانه این مساله تا سال آینده و وقوع مجدد آتش سوزی های گسترده به فراموشی سپرده می شود و در این مدت اقدام خاصی برای مدیریت این شرایط انجام نمی شود. این نشان دهنده ضعف تمهیدات و تدابیر روبروه با آتش سوزی است که دور تسلسل نیز به خود گرفته است و به شکل باطل هر سال تکرار می شود.

به گفته این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات لرستان، از آنجایی که در بسکمک از موارد عامل انسانی در وقوع آتش سوزی نقش دارد، ضروری است قوانین بازدارنده پررنگ تر و تمهیدات دائمی برای مدیریت تهدید دائمی آتش سوزی اتخاذ شود چراکه تصمیمات مقطعی، جزیره ای و آنی و پیچیدن نسخه های واحد برای عرصه های منابع طبیعی کاربردی نخواهد داشت.

سیاه منصور در ادامه توضیح داد: نمی توان برای مدیریت آتش سوزی در هرعرصه ای از منابع طبیعی به یک شکل عمل کرد. به عنوان مثال بریدن شاخه های درختان در آتش سوزی های مهیب رویشگاه های جنگلی شمال کشور یا درخواست بالگرد آب پاش در بسکمک از نقاط رویشگاه های زاگرس که در ارتفاعات قرار دارند، نمی تواند راه چاره مناسبی باشد چون تا زمانی که در فاصله دوری از محل آتش سوزی آب در بالگرد ذخیره شود و به محل مورد نظر جهت اطفای حریق برسد، آتش جابه جا، زمان طی و خسارات وارد شده است. از این رو ضروری است مسئولان و متولیان این موارد و پیش بینی ها را از پیش در نظر داشته باشند و بررسی روش های پیشگیری و مقابله با آتش سوزی در مناطق مختلف براساس روش های سازگار با هر اکوسیستم را در دستور کار خود قرار دهند.

ضرورت تسریع در تصویب طرح جامع حریق در عرصه های ملی کشور

مجری ملی طرح تحقیقاتی آتش سوزی در کشور ضمن تاکید بر اهمیت و ضرورت اجرای طرح های تحقیقاتی کارآمد و میدانی توضیح داد: ما در زمینه مقابله با آتش سوزی ها به اندازه کافی از روش های آزمون و خطا استفاده کرده ایم و تا به امروز به نتیجه مطلوب و مستحکمی هم نرسیده ایم بنابراین تاکید بر اجرای طرح های تحقیقاتی کارآمد و میدانی که بتواند به شکل کاربردی روش های آزمون و خطا را سنجش و روش های مناسبی را به ما ارائه کند تا با قوت بتوانیم با آتش سوزی مقابله کنیم بیش از پیش ضروری است.

وی ضمن تشکر از مدیران سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در تایید طرح جامع ادامه داد: یک طرح جامع با عنوان طرح جامع حریق در عرصه های ملی کشور به سازمان جنگل ها ارائه کرده ایم که با دید مثبت نسبت به تایید و تصویب آن نگاه شده و در دست بررسی است. این طرح که خود به زیر طرح هایی تقسیم می شود روش های کارآمد و به روز پیشگیری، اطفای حریق و مدیریت عرصه های سوخته را تعیین می کند.

سیاه منصور در انتها ضمن بیان اینکه علت شکست خوردن در مدیریت و اطفای حریق در گذشته، اتخاذ تمهیدات و اجرای طرح های کوتاه مدت بوده است، گفت: باید با یک طرح و برنامه بلند مدت به مساله آتش سوزی در عرصه های طبیعی توجه کرد چراکه جزیره ای و مقطعی عمل کردن نه تنها نتیجه مطلوبی درپی نخواهد داشت بلکه با تداوم این فرایند مدیریتی تا 50 سال آینده نیز در مدیریت و اطفای حریق در عرصه های طبیعی پیروز عمل نخواهیم کرد.

انتهای پیام

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آتش سوزی عرصه های طبیعی یک تهدید دائمی در کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتش سوزی عرصه های طبیعی یک تهدید دائمی در کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید