خاک مناطق سیل زده را هدر ندهیم

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: هنگام تخلیه خاک در مناطق سیل زده آن را به مناطق امن دپو منتقل کنیم تا بتوانیم بعد از شرایط تخلیه اضطراری برای استفاده مجدد از آن برنامه ریزی کنیم.

خاک مناطق سیل زده را هدر ندهیم

به گزارش ایسنا، هوشنگ جزی با بیان این که در حال حاضر دستگاه های مسئول در حال تخلیه خاک و رسوبات از مناطق مسکونی و خانه های شهرهای سیل زده هستند، گفت: در گزارش مسئولان بیشتر به این نکته اشاره می گردد که خاک و رسوبات از داخل مناطق سیل زده تخلیه شده است اما گزارشی از این که این خاک و رسوبات در کجا ریخته می گردد، در دسترس نیست.

وی با بیان این که به نظر می رسد برنامه ای برای استفاده مجدد از خاکی که سیل آن را شسته و به پایین دست آورده است نداریم، توضیح داد: اگر این خاک صرفا برای تخلیه سریع به آبراهه ها و رودخانه ها ریخته گردد با سیل های احتمالی بعدی مجدد به پایین دست و به سمت مناطق مسکونی حرکت می نماید.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ادامه داد: متاسفانه برای مسائل این چنینی از پیش برنامه ریزی نشده است و در حال حاضر نیز که در شرایط اضطرار قرار داریم، مردم انتظار دارند که خاک به سرعت از خانه و محل شان خارج گردد. چنانچه از قبل برای این موضوع برنامه ریزی نموده بودیم الان می توانستیم این خاک را به منطقه امن دپوی رسوبات منتقل کنیم.

به گفته جزی، سیل وقتی وارد مناطق دشتی می گردد مواد مغذی خاک را با خود همراه می نماید و در نتیجه خاک مناطق پایین دست را غنی تر می نماید.

وی با بیان این که سیل های اخیر حجم زیادی خاک و رسوبات همراه خود داشتند، توصیه کرد که این خاک و رسوبات در رودخانه ها و آبراهه ها دپو نگردد.

جزی در سرانجام تاکید نمود: هنگام تخلیه خاک مناطق سیل زده می توان آن ها را به مناطق امن دپو منتقل و از آن ها برای کشاورزی، فعالیت های صنعتی مانند آجرپزی یا در مناطقی که خاک آن ها از دست رفته است، استفاده کنیم.

منبع: همشهری آنلاین

به "خاک مناطق سیل زده را هدر ندهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاک مناطق سیل زده را هدر ندهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید