دستمان برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی بسته است، سال آینده مشکل جدی خواهیم داشت

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر علوم با تاکید بر اینکه سعی می کنیم دولت را متقاعد کنیم تا تعداد بیشتری از دانشجویان دانشگاه های ما بتوانند تعامل علمی بین المللی داشته باشند و به فرصت های مطالعاتی اعزام شوند، گفت: در حال حاضر محدودیت های اقتصادی، دست ما را برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی دانشجویان بسته است.

دستمان برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی بسته است، سال آینده مشکل جدی خواهیم داشت

دکتر محمد علی زلفی گل در گفت و گو با مجله کامپیوتر، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: به علت شیوع ویروس کرونا محدودیت هایی در رفت و آمدهای بین المللی دانشگاه ها ایجاد شد که بخشی از آن طبیعی است. اما آرزوی ما این است که هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی بتواند حداقل یک تجربه بین المللی داشته باشد این تعاملات، رفت و آمدها و فرصت های مطالعاتی هزینه های خاص خودش را دارد.

وی در ادامه توضیح داد: شرایط فعلی اعتبارات لازم را برای اهداف و چشم اندازهای ما برای تعاملات بین المللی دانشجویان را محقق نمی کند اما سعی می کنیم دولت را متقاعد کنیم تا دانشجویان بیشتری از دانشگاه های ما بتوانند تعامل علمی داشته باشند و به فرصت های مطالعاتی بروند.

وزیر علوم خاطر نشان کرد: در حال حاضر محدودیت های اقتصادی دست ما را برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی دانشجویان بسته است.

دکتر زلفی گل بعلاوه تاکید نمود: من فکر می کنم با توجه به بودجه ای که برای آموزش عالی بسته شده است سال آینده با مشکل جدی در عرصه فرصت مطالعاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی روبرو خواهیم شد.

در این زمینه و پیش از این، دکتر هاشم داداش پور رئیس سازمان امور دانشجویان در گفت وگو با مجله کامپیوتر، یکی از اولویت های وزیر علوم را تقویت فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت اعلام نموده و گفته بود: سالیانه 11 هزار و 500 نفر متقاضی به تعداد دانشجویان دکتری کشور اضافه می گردد و ما محاسبه کردیم اگر 5500 نفر از این دانشجویان را برای اعزام به فرصت های مطالعاتی پوشش دهیم، به حدود 800 میلیارد تومان منابع اقتصادی احتیاج داریم؛ اگرچه اعلام کردم که در صورتی این برنامه قابل تحقق است که سازمان برنامه و بودجه با ما همراهی کند.تاکید می کنم چنانچه بودجه مورد نظر تامین گردد ما آمادگی اعزام دانشجویان به فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت را داریم.

اعزام 220 دانشجوی دکتری به فرصت های مطالعاتی در امسال

وی تاکید نمود: طی دو سال اخیر آموزش مجازی،تعداد فرصت های مطالعاتی خارج از کشور دانشجویان صفر نشد و در امسال حدود 220 دانشجو برای فرصت های مطالعاتی اعزام شدند و در نیمسال دوم یعنی همین تا چند روز آینده ابلاغ می کنیم که 180 سهمیه برای فرصت های تحقیقاتی کوتاه مدت در نظر گرفته ایم که در مجموع و امسال حدود 400 نفر برای فرصت مطالعاتی اعزام خواهند شد و اگر این آمار را به نسبت آمار دانشجویان هدف مقایسه کنیم حدود 4 درصد دانشجویان متقاضی واجد شرایط اعزام شده اند که اصلا عدد قابل توجهی نیست.

رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: امیدوارم سال آینده بتوانیم با تامین بودجه لازم، حداقل به 10 درصد از کل دانشجویان دکتری اضافه شده به نظام آموزش عالی کشور پاسخ گو باشیم.

به گفته وی، اگر قرار باشد وزارت علوم و دانشگاه های ما در سطح بین المللی عمل نمایند، یکی از الزامات آن حضور دانشجویان در مجامع علمی جهانی است. از این جهت، باید تبادل دانشجویان و ایجاد فرصت های مطالعاتی را جدی بگیریم. این در حالیست که متاسفانه بودجه در نظر گرفته برای این امر بسیار محدود است. حداقل امسال ما انتظار داشتیم اتفاق خوبی در این زمینه بیفتد که هنوز نیفتاده است.

معاون وزیر علوم بعلاوه تاکید نمود: در حال حاضر بخشی از منابع اقتصادی برای فرصت های مطالعاتی کوتاه مدت عملا به وسیله خود دانشجویان تامین می گردد، زیرا ما نمی توانیم همه منابع را تامین کنیم. حدود 65 درصد منابع از سوی وزارت علوم اختصاص می یابد و با توجه به نوسانات ارزی ممکن است بیش از 35 درصد از ارز را خود دانشجویان تامین نمایند.

دکتر داداش پور گفت: سالیانه حدود 11 هزار و 500 دانشجوی دکتری به دانشجویان کشور اضافه می گردد که با احتساب 11 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد سالیانه 23 تا 24 هزار نفر به جمع دانشجویان دکتری کشور اضافه می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستمان برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی بسته است، سال آینده مشکل جدی خواهیم داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستمان برای از سرگیری فرصت های مطالعاتی بسته است، سال آینده مشکل جدی خواهیم داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید