شرط مالکیت خصوصی برای ثبت نام در طرح ملی مسکن حذف شد

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر راه و شهرسازی داشتن تاهل، سابقه سکونت و عدم بهره مندی از امکانات و تسهیلات دولتی را سه شرط ثبت نام در طرح ملی مسکن بیان نمود. به این ترتیب مالکیت خصوصی از شروط نام نویسی طرح مذکور حذف شده است.

شرط مالکیت خصوصی برای ثبت نام در طرح ملی مسکن حذف شد

به گزارش گروه اقتصادی مجله کامپیوتر، محمد اسلامی با یادآوری این که عملیات اجرایی 180 هزار واحد در طرح ملی مسکن شروع شده است، اضافه کرد: تمامی تلاش در طرح اقدام ملی مسکن این است که زندگی مردم در واحد های مسکونی و در محلات شان مناسب و مطلوب باشد.

وی ادامه داد: سامانه ای طراحی شده که موضوع آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و به صورت پایلوت ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در این سامانه و در استان کرمان انجام شد که غربالگری در این خصوص به خاتمه رسیده است.

وی سه شرط اصلی ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن را شروط قانون ساماندهی زمین و مسکن گفت و گفت: تاهل، سابقه سکونت در شهر مورد تقاضای مسکن و عدم بهره مندی از امکانات و تسهیلات دولتی در خرید واحد های مسکونی از جمله شروط ثبت نام در این طرح است.

این در حالی است که پیش از این محمود محمودزاده سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان این که طبق قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن متقاضیان ثبت نام مسکن ملی باید دارای چهار شرط اصلی باشند، تصریح کرده بود: تأهل، فاقد مالکیت خصوصی، عدم استفاده از امکانات دولتی از قبیل: زمین، آپارتمان یا تسهیلات ویژه یارانه دار و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از جمله این شرایط است.

سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تأکید بر این که امکان ثبت نام افراد دارای سابقه مالکیت در طرح ملی مسکن وجود ندارد گفته بود: برای متقاضیان دارای موارد خاص مکانیزمی برای بررسی این موارد در حال طراحی است، اما اولویت با کسانی است که چهار شرط اصلی را داشته باشند.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: شروع ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در 10 استان کشور و همچنین معرفی سامانه بنا بر وعده ای که اعلام شد در 15 آبان انجام می شود و در همان روز پذیرش شروع خواهد شد.

اسلامی یادآور شد: در شهر های جدید ساخت حدود 67 هزار واحد طرح اقدام ملی شروع شده است. در این شهر ها زمین در اختیار پروژه طرح اقدام ملی قرار می گیرد تا جامعه هدف این طرح بتوانند بهره مندی لازم را در خصوص رفع نیاز مسکن داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه مجموع اقدامات اشاره شده با هدف جریان سازی تولید مسکن و کسب اطمینان و اعتماد مردم برای تولید مسکن در مناطق شهری است، گفت: احداث 400 هزار واحد مسکونی در سال های 98 و 99 و همچنین سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی از جمله برنامه هایی است که در دستور کار قرار گرفته است. در نظر داریم تا این تعداد را به رقم ثابت در سال برسانیم و در دولت های آینده این طرح ادامه یابد.

وی اضافه کرد: تلاش شده تا پروژه های طرح اقدام ملی مسکن در نقاط مستعد هرچه سریع تر و توسط خود مردم و بخش خصوصی شروع شود. ضوابط نیز بدین گونه است که در نقاط مستعد، زمین عرضه و در صدور پروانه های ساختمان تسریع ایجاد می شود به نحوی که با سهولت زمین در اختیار واجدان شرایط قرار بگیرد و عملیات ساخت وساز و احداث واحد های مسکونی شروع شود.

وی همچنین گفت: در نظر است تا در برخی از مناطق مستعد زمین به صورت گروهی در اختیار متقاضیان قرار گیرد تا آن ها خود به صورت گروهی اقدام به ساخت و ساز کنند.

*کارگران در زمین های دولتی خانه دار می شوند

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: همزمان با اجرای طرح اقدام ملی مسکن، چند طرح دیگر همزمان در دستور کار قرار گرفته است. احداث 100 هزار واحد مسکونی برای نیرو های مسلح، طبق تفاهمنامه امضا شده بین وزارت راه و وزارت دفاع در دستور کار قرار گرفته است. در این طرح، در مناطقی که وزارت دفاع خود زمین دارد اقدامات احداث شروع شده و در مناطق دیگر با کمک وزارت راه، زمین های موردنیاز در اختیار نیرو های مسلح برای احداث واحد های مسکونی قرار می گیرد.

اسلامی دیگر اقدامات وزارت راه و شهرسازی را در بخش مسکن، امضای تفاهمنامه با ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) برشمرد و گفت: هم اکنون آن ستاد، حدود 800 واحد را شروع کرده است و در آینده نزدیک در پروژه ای که کلنگ زنی خواهیم کرد.

وی همچنین از شروع پروژه ای بزرگ تا خاتمه سال خبر داد و در این باره گفت: محیط ها و مناطقی که 50 هزار واحد مسکونی موضوع تفاهمنامه برای احداث هستند نهایی و قطعی خواهند شد و کار احداث این واحد ها به خاتمه می رسد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به امضای تفاهمنامه با بنیاد مستضعفان و شروع پروژه مشترک با آن بنیاد، اظهار کرد: با وزارت کار نیز برای مسکن کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی تفاهمنامه ای امضا شد. بر این اساس در حال مذاکره با این وزارتخانه هستیم تا بتوانیم زمین را در اختیار آن ها قرار دهیم تا بتوانند جامعه کارگری و بازنشستگان را تحت پوشش این طرح و تامین مسکن قرار دهند.

وی امضای تفاهمنامه با وزارت آموزش و پرورش را از دیگر اقدامات تحقق طرج اقدام ملی وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار شدن فرهنگیان برشمرد و اضافه کرد: جامعه بزرگ فرهنگیان، بازنشستگان و نیرو های مسلح، سه جامعه بزرگی هستند که در تفاهمنامه های منعتقد شده و یا در حال انعقاد، مورد توجه وزارت راه و شهرسازی بوده اند.

اسلامی اعلام نمود: وزارت راه و شهرسازی آمادگی دارد در قالب تفاهم نامه های منعقد شده با وزارتخان ها و نهادها، با سایر دستگاه ها و وزارتخانه ها در صورت تمایل به اجرای این طرح، تفاهمنامه همکاری مشترک به امضا برساند و حمایت و پشتیبانی لازم را برای صاحبخانه شدن کارمندان دولتی فراهم کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شرط مالکیت خصوصی برای ثبت نام در طرح ملی مسکن حذف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرط مالکیت خصوصی برای ثبت نام در طرح ملی مسکن حذف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید