صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی 3 روزه شد

به گزارش مجله کامپیوتر، با دستور رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی حداکثر 3 روزه شد.

صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی 3 روزه شد

به گزارش گروه سیاسی مجله کامپیوتر، غلامحسین حسینی نیا، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی را در راستای ساده سازی ورود شرکای مهارتی به فرایند آموزش های عملی و کاربردی برای اجرا به ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای سراسر کشور ابلاغ کرد.

حسینی نیا، رئیس سازمان در این باره گفت: اهمیت و ضرورت تسهیل و تسریع در ارائه خدمات و ایجاد شفافیت در فرآیند ها مورد تاکید وزیر کار و هم راستا با سیاست های دولت خدمت گزار است، لذا با توجه به تجربه پیروز در صدور سه روزه موافقت اصولی آموزشگاه های فنی و حرفه ای آزاد و در اقدام به مفاد شورای عالی اداری با موضوع ساده سازی مراحل شروع کسب و کار و توجه و عمل به رویکرد نظارت های پسینی به جای کنترل های پیشینی؛ طرح صدور حداکثر سه روزه مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی، برای اجرا ابلاغ می گردد.

وی اضافه کرد: به همین علت، ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها موظفند به محض تکمیل اطلاعات درخواست ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی و دریافت تعهدنامه متقاضی حداکثر در طی مدت سه روز کاری مجوز یک ساله ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی را همراه با دسترسی به پورتال آموزشی به انضمام چارچوب الزامات اجرا (استاندارد کلیه مولفه های آموزشی مورد نیاز شامل: فضا، تجهیزات، برنامه آموزشی، مربی و ...) به متقاضی صادر و ابلاغ نمایند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: به همین منظور ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای استان ها نیز موظفند نسبت به بررسی روزانه تقاضا ها اقدام نموده و به درخواست های واصله رسیدگی و تعیین تکلیف نمایند.

حسینی نیا، گفت: در طول سه ماه از اعطای مجوز یکساله، متقاضی موظف است نسبت به تامین حداقل الزامات محیط یادگیری اقدام نماید وکمیته نظارت آموزش در صنایع استان، با انجام نظارت های پسینی مورد نیاز پس از خاتمه مدت سه ماهه، نسبت به تطابق مراحل شروع فعالیت مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی اقدام و گزارش نظارت را به کمیته آموزش در صنایع استان ارسال نماید.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کمیته آموزش در صنایع استان در صورت عدم اجرا یا رعایت الزامات و دستورالعمل ها از طریق متقاضی پس از خاتمه سه ماه مهلت، نسبت به لغو مجوز و یا تمدید بازه سه ماهه فرصت مجدد تامین حداقل الزامات محیط یادگیری اقدام می نماید.

وی ادامه داد: متقاضی نیز در هر مرحله می تواند اعتراض خود را نسبت به عملکرد اداره کل و کمیته آموزش در صنایع استان، به دبیرخانه ملی کمیته آموزش در صنایع که در دفتر آموزشگاه های آزاد و مشارکت مردمی مستقر است اعلام نماید. این دبیرخانه به صورت مستمر درخواست و مجوز های ابطالی و عدم موافقت های اجرا شده را بررسی مجدد و پیگیری خواهد نمود.

بر اساس طرح مذکور کمیته نظارت آموزش در صنایع استان، با انجام نظارت های مورد نیاز، نسبت به تطابق مراحل شروع فعالیت مجوز ایجاد مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی و رعایت چارچوب الزامات اقدام و گزارش نظارت را به کمیته آموزش در صنایع استان برای صدور مجوز پنج ساله با شرط میانه 30 ساعت عملکرد آموزشی به ازای هر یک از شاغلان ارسال می نماید.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: مورد تأکید است که ضمن پیاده سازی و رعایت مفاد ابلاغی، هر نوع اعمال نظارت پیشینی و موکول کردن شروع فعالیت مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی تازه مورد تقاضای بنگاه های اقتصادی به انجام نظارت ها و بررسی اولیه، متوقف و به نظارت های پسینی منتقل گردد و ترتیبی اتخاذ گردد تا فرآیند تعریف شده صدور مجوز یک ساله مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی طی حداکثر سه روز کاری از تاریخ ابلاغ به بعد تا فراهم شدن سامانه هوشمند صدور مجوز در پورتال سازمان، به صورت دستی ناظر و جاری گردد.

این گزارش می افزاید: براساس طرح مذکور کلیه وظایف کمیته آموزش در صنایع استان در صدور و تمدید مجوز ها و نظارت ها، محفوظ و به نظارت های پسینی منتقل می گردد. مسئولیت حسن اجرای صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی در حداکثر سه روزکاری بر عهده مدیرکل استان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی 3 روزه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور مجوز مراکز کارآموزی جوارکارگاهی و بین کارگاهی 3 روزه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید